Hakkımızda & Tarihçe

1996 yılında tamamen yerel sermaye ve teknoloji ile kurulan Manas, akıllı sayaç sistemlerine dayalı olarak geliştirdiği ürünler ve çözümler ile sektörde yenilikçi bir firma konumuna gelmiştir.

 

Geniş ürün yelpazesi ve gelişmiş teknolojik çözümleri ile müşterilerine çözüm ortağı olan Manas; gaz dağıtım şirketlerinin, belediyelerin, su idarelerinin, elektrik dağıtım şirketlerinin ve aynı zamanda özel ve kamu kurumlarının ihtiyaçlarına başarıyla cevap vermektedir. Manas’ın, elektro-kontrollü gaz, su, ısı ve elektrik sayaçlarında ayrıca AMR, M2M, AMI ve Uzaktan Sayaç Kontrol Sistem Çözümlerinde uzmanlığı vardır.

 

30 u aşkın mühendis ve diğer çalışanlardan oluşan 224 kişilik kadrosu ile Manas, AR&GE çalışmaları sayesinde geliştirdiği ürün ve fikirlerdeki yeniliklerle kendini rakip firmalardan ayırt etmeyi başarmıştır.

 

Manas, satıcı-müşteri ilişkisinin ötesinde, işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ürettiği yüksek kalitede ve hassasiyetteki sayaç sistemleri ile yıllardır sektörde yerleşmiş olan kalıpları değiştirmeyi başaran Manas,  Türkiye’deki sayaç parkuru kalitesinin de yükseltilmesine, sayaçlardaki ölçüm doğruluğunun ve tutarlılığının artırılması yoluyla işletmelerin faturalandıramadığı miktarların ciddi bir şekilde azaltılmasını sağlamakta ve çok değerli enerji ve su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunmaktadır.

 

Manas olarak, Enerji yönetimi sektöründe kalite odaklı bir yaklaşımla tüm paydaşlarımıza ürün ve hizmet sunarken, güvenilir ve sürdürülebilir değer yaratmayı amaçlıyoruz. Bu ilkemiz doğrultusunda ulusal ve uluslararası tecrübemizi gelişen teknoloji ile birleştirerek başarılı projeler yaratmayı, yatırımcılara kaliteli hizmet vermeyi ve bu süreçte yetkin çalışanlarımızla enerji yönetimi alanında hizmet veren sektördeki en iyi şirketlerden biri olmayı hedeflemekteyiz.

 

 

Kilometre Taşlarıyla MANAS

 

1997 – Ön ödemeli su sayacı üretimi başlatılması

1998 – Acarkent Projesi – 2,000 adet ön ödemeli su sayacı üretimi

2000 – Eskişehir Belediyesi – 310,000 adet ön-ödemeli su sayacı üretim, servis, bakım, tamirat ve kredi yükleme projesi.

2001 – Itron distribütörlüğü

2001 – Oracle ile veri tabanı çözümleri ortaklığı

2005 –Türkiye’nin ilk POS cihazı üretimi

2008 –NFC ödeme sistemiyle çalışan dünyadaki ilk ön-ödemeli sayaç üretimi

2008 –RF ve GPRS teknolojisi ile çalışan ön-ödemeli su, ısı, gaz ve elektrik sayaçları üretimi

2009 –Turkcell ile teknolojik ortaklık

2010 –  Mekanik sayaçların üretimini de tamamen yerli olarak yapmak üzere gerekli teknoloji transferi ve yatırımların hayata geçirilmesi

Manas Enerji Yönetimi’ nin 2012 yılı cirosu 18 Milyon Euro’dur.

2015 – 15.000 m2 kapalı alana sahip yeni fabrika binasının hizmete açılması